แจ้งปิดการให้บริการ

ระบบ My.iD จะปิดให้บริการบางส่วนภายในปี 2021 รายละเอียดเพิ่มเติม คลิก

     tablet graficzny XP-Pen DECO 03 testy
ตอนก่อนหน้า ตอนถัดไป

tablet graficzny XP-Pen DECO 03 testy
เกริ่นเรื่อง: Jaki tablet graficzny wybrać? Porównanie i testy XP-Pen DECO 03 VS Wacom Intuos rysowanie na komputerze
18 ม.ค. 62 , View: 113 , Post : 0


Co to jest tablet graficzny i do czego służy?

Tablet graficzny jest urządzeniem wszechstronnym, które dzięki możliwości swobodnego rysowania pozwala na tworzenie projektów CAD, map, schematów przestrzennych, grafik, rysunków dowolnej treści, a także obrabianie zdjęć i obrazów.

Umożliwia także znacznie większą niż tradycyjna myszka wolność artystyczną oraz precyzję w aspekcie rysunków technicznych.

Tablet graficzny – dla kogo?

Taki tablet dla grafika, może stać się narzędziem do niezwykle produktywnej pracy, ponieważ otwiera przed użytkownikiem całe spektrum nowych możliwości. Korzystają z niego zarówno osoby zajmujące się reklamą, jak i szykujący zdjęcia na potrzeby portali oraz druku w gazetach, animatorzy, inżynierowie, technicy, a także artyści.

Jak działa tablet graficzny?

Tablet graficzny to przede wszystkim podkładka, czyli przestrzeń robocza, po której rysuje się specjalnym rysikiem. Efekty pracy są widoczne w czasie rzeczywistym na ekranie komputera lub laptopa.

Tablet graficzny podłącza się do komputera lub laptopa za pomocą kabla lub bezprzewodowo. Jeśli cenisz sobie mobilność i pełną swobodę, możesz nabyć tablet graficzny z wyświetlaczem – dzięki czemu efekty swoich prac widzisz bezpośrednio na urządzeniu.

Podkładka i rysik tabletu graficznego to odpowiedniki kartki papieru lub płótna i narzędzia malarskiego. W zależności od używanego oprogramowania, rysik zastępuje pędzel, kredkę, ołówek, kredę, itp. Zaawansowani użytkownicy mają nawet kilka specjalistycznych rysików, które wyspecjalizowane są w naśladowaniu danego narzędzia.

W przeciwieństwie do fizycznych powierzchni, tutaj każdy grafik ma pełną swobodę dokonywania korekt, zmieniania barw, a także wymazywania i przenoszenia wybranych fragmentów obrazu. Dzięki temu możliwości kreacji są praktycznie ograniczone tylko i wyłącznie wyobraźnią grafika.

Rodzaje tabletów graficznych

Tablet graficzny do rysowania to ogólne pojęcie dla dwóch nieco odmiennych rodzajów urządzeń. Choć ich cel jest taki sam, różni się jednak sposób, w jaki gwarantują satysfakcję użytkownika oraz udostępniają mu możliwości kreatywnej pracy.

„Klasyczny tablet graficzny”– urządzenie składające z podkładki z powierzchnią roboczą, odzwierciedlającą proporcje monitora, dwoma przyciskami (odpowiadają lewemu i prawemu w myszce), a także z rysikiem.
Interaktywny ekran piórkowy z wyświetlaczem LCD – łączy w sobie cechy tradycyjnego tabletu graficznego i monitora dotykowego, dzięki czemu każda operacja jest od razu widoczna bez konieczności łączenia z urządzeniem zewnętrznym.

Jak wybrać tablet graficzny? Najważniejsze parametry

Jaki tablet graficzny nabyć? Jaki jest najlepszy tablet graficzny? To pytania, które zadajemy sobie, gdy po raz pierwszy mamy dokonać zakupu takiego urządzenia.

Obojętnie, czy będzie to tablet graficzny dla zaawansowanych, czy też tablet graficzny dla początkujących, jest kilka istotnych parametrów, które pozwolą dopasować konkretne urządzenie pod kątem oczekiwań:

powierzchnia robocza i proporcje,
rozmiar,
dokładność rysika i wysokość odczytu,
próbkowanie,
czułość nacisku.

Jaka powierzchnia robocza i proporcje?

Powierzchnia robocza powinna dokładnie odzwierciedlać parametry monitora, co pozwoli na bardzo dokładną pracę nad niewielkimi szczegółami – nawet niewielkie ruchy rysikiem będą perfekcyjnie odwzorowywane. Im większa jest dysproporcja pomiędzy rozmiarami monitora a powierzchni roboczej, tym bardziej niewygodna praca.

Im większy tablet tym lepiej

Niekoniecznie. Te największe rozmiary bywają udręką. Wyobraźcie sobie ciągłe machanie ręką na obszarze 40 na 30 centymetrów. W przypadku pracy na laptopie proponowałbym małe tablety. Na dużych monitorach można zainwestować w większy, ale to nie jest koniecznością.

Jaka dokładność rysika i wysokość odczytu?

Dobry tablet graficzny powinien mieć dokładność rysika wynoszącą maksimum 0,5 mm, a optymalnie 0,25 mm. Im mniejsza wartość, tym większa dokładność, co jest ważne szczególnie przy różnego rodzaju projektach technicznych. Mając tablet z dobrą dokładnością, znacznie łatwiej zagłębiać się w najmniejsze detale.

Wysokość odczytu to parametr mówiący o tym, na jaką odległość należy zbliżyć piórko do powierzchni roboczej, aby tablet je odczytał i przeniósł zachowanie na monitor. W większości przypadków jest to 9-10mm.

Co warto wiedzieć o próbkowaniu i czułości nacisku?

Parametr próbkowanie – oznacza prędkość odczytu rysika, czyli jak dokładnie odwzorowywane są przez tablet szybkie ruchy. Przyda się to zwłaszcza osobom, które korzystają z urządzenia do własnego malowania i rysowania. Im wyższy parametr, tym dokładniejsze odwzorowanie ruchów. Aktualnie standardem wśród tabletów graficznych jest 200pps (punktów na sekundę).

Natomiast w odniesieniu do czułości nacisku, im większy jest ten parametr, tym lepiej oznacza on dokładniejsze odwzorowanie siły z jaką naciskasz rysik.

Krótka historia firmy i marki XP-Pen

Japońska marka Wacom jest największym i najbardziej rozpoznawalnym na świecie producentem tabletów graficznych. Na rynku światowym istnieją w prawdzie jakieś pomniejsze firmy próbujące zaistnieć w świadomości szerszego odbiorcy, jednakże w cieniu japońskiego giganta są niemal niewidoczne. Niestety pozycja monopolisty i permanentny brak konkurencji deprawują. Niemniej jednak, na horyzoncie majaczą barwy nowego konkurenta, którego firma Wacom nie powinna chyba lekceważyć. Chiński producent o dziwnie brzmiącej dla nas nazwie XP-Pen , powoli ale sukcesywnie zdobywa coraz większe grono zwolenników, nawet na naszym, krajowym rynku. XP-Pen jest dla Wacom głównym konkurentem i spora część oferty Japończyków jest odpowiedzią na propozycje potentata z Chin.

Firma XP-Pen została założona w Japonii w 2005 roku i swoje istnienie rozpoczęła jako producent specjalizujący się w projektowaniu oraz wprowadzaniu na rynek tabletów graficznych. W 2008 roku założyła swój oddział na Taiwanie (co wiązało się z uzyskaniem dostępu do zaawansowanych technologii stosowanych w tabletach tej marki), a już w 2013 roku powstała amerykańska spółka XP-Pen Technology Co. jako przyczółek do podboju rynków Ameryki Północnej i Europy. Natomiast otwarcie w 2015 roku oddziału w chińskim mieście Shenzhen było początkiem dynamicznej walki o udziały w rynku Państwa Środka.

Seria Artist to bogata oferta tabletów ze zintegrowanymi wyświetlaczem LCD – mówiąc prościej hybryda tabletu piórkowego i monitora. Liczy sobie aż 9 modeli o zróżnicowanej wielkości (przekątna obrazu od 10 do 22 cali) i parametrach. Z kolei CP to tablety opracowane specjalnie z myślą o rysownikach i animatorach, łączące w sobie funkcjonalność tabletu, szkicownika i tabliczki świetlnej. Dostępne są trzy modele tego typu o formatach A4 i A3.

Oferta piórek dla tabletów XP-Pen – zarówno tych otrzymywanych wraz z urządzeniem, jak i nabywanych osobno – jest równie imponująca. Znaleźć tu można siedem modeli, z których prawie wszystkie (z dwoma wyjątkami przeznaczonymi dla urządzeń Artist 16, 22 i 22E) oparte są na pasywnej technologii indukcyjnej. Tego typu piórka nie wymagają zasilania bateryjnego i są powszechnie uważane za rozwiązanie lepsze, wygodniejsze i bardziej precyzyjne od piórek na baterie, ciągle jeszcze dominujących w tańszych tabletach.

Z kolei w dziale akcesoriów znaleźć można interesujące dodatki: od małej klawiatury ułatwiającej pracę, przez rozmaite stojaki i podkładki, aż po rękawiczki dla rysowników i futerały na okablowanie. Oferta XP-Pen jest ciekawa i nieustannie rozwijana.

Istotne parametry

Obszar roboczy: 254 x 159 mm / 10×5.62 cali
Przyciski: 6 programowalne przyciski, dwa programowalne przyciski na piórze, kółko dotykowe, przycisk zmieniający funkcję kółka.
Stopni Nacisku: 8192
Rozdzielczość wejściowa : 5080 LPI 
Częstotliwość próbkowania : 266 RPS
Rozpoznawanie kątów nachylanie piórka: brak
Funkcja dotyku: Nie
Rodzaj piórka : nie wymaga baterii ani ładowania
Podłączenie tabletu : USB-C kablem lub bezprzewodowo
KompatybilnyOS : Tablet współdziała z systemami Win 7/8.1/10 oraz Mac OS X10.10.0 lub wyższym

XP-Pen Deco 03  – zaawansowany i elegancki tablet dla wymagających o minimalistycznej stylistyce z podświetlanymi znacznikami narożników obszaru roboczego. Charakteryzuje się grubością wynoszącą zaledwie 8 mm, zaawansowany tablet przystosowany zarówno do pracy przewodowej, jak i bezprzewodowej. Ma obszar roboczy o wymiarach 25,4×15,9 cm (10×5.62 cali) i panel sterowania wyposażony w sześć przycisków i pokrętło wielofunkcyjne. Tablet ma wymiary 354 x 218,8 x 8mm, Jego rozdzielczość to 5080 LPI, a precyzję zapewnia czułość na poziomie 8192 stopni nacisku.

Jest domyślnie kompatybilny z aplikacjami Photoshop CC, Adobe Illustrator, Corel Painter, Autodesk Maya, Autodesk Mudbox, ZBrush i openCanvas. Pióro P05 w przypadku tego modelu dostarczane jest z nową wersją podstawki, będącej jednocześnie narzędziem do wymiany końcówek rysików,Nabywca tabletu otrzymuje, oprócz standardowego wyposażenia, również rękawiczkę ułatwiającą pracę i chroniącą powierzchnię tabletu przed zabrudzeniem.

Tablet graficzny XP-Pen Deco 03 - moje pierwsze wrażenia

XP-Pen Deco 03 kupiłam pod koniec 2018 roku i była to świetna decyzja ( Polska sklep DECO 03 - https://mirapolnext.pl/tablet-graficzny-xp-pen-deco-03-p-11084.html ). że jakość wykonania i wygoda pracy jest na bardzo wysokim poziomie. Mam porównanie z poprzednimi Intuosami (3 i 4) i progress jest spory. Z drugiej strony na tablecie o rozmiarze zbliżonym do A4 całkiem komfortowo już się pracuje. No i edycja na małych tabletach to też udręka, dużo wygodniej i precyzyjniej pracuje się na większych rozmiarach. Moim minimum są okolice formatu A4 i nikomu nie polecałbym mniejszych, a już na pewno nie najmniejszych.

Wygląd, obudowa i jakość wykonania

Tablet graficzny XP-Pen Deco 03 to porządnie wykonany sprzęt o designerskim wyglądzie i solidnej konstrukcji. Obszar roboczy został na nim wyraźnie oznaczony, co poprawia wygodę pracy. Posiada także sporo przycisków funkcyjnych. Do zestawu dołączone zostały aż dwa piórka, których możemy używać do tworzenia swoich prac. Dzięki dobrej jakości materiałom oraz ergonomicznej konstrukcji, korzystanie z nich jest wyjątkowo wygodne.Oferują dodatkowe akcesoria i części zamienne w tym m.in.: wymienne rysiki do pióra, piórka, kable, futerały, folie ochronne, itd.,

Użytkowanie

Zanim zaczynam korzystanie z tego urządzenia, należy skupić się na skonfigurowaniu dostępnych opcji. Dostosowanie nacisku do swoich wymagań zabiera niestety trochę czasu. Po poprawnym skonfigurowaniu, bardzo dobrze odczytuje zarówno położenie, jak i nacisk piórka. Piórko porusza się po powierzchni tabletu w sposób naturalny, co daje duży komfort pracy. Niestety, model ten nie posiada funkcji dotykowych.

Kocham go całym swoim sercem. Osiem programowalnych przycisków też robi swoje. Każdy z nich mogę programować na dowolny sposób - jako cofanie, przełączanie narzędzi lub np. wprowadzanie tekstu. Jeden przycisk może wpisać długi ciąg znaków, nawet "Przepraszam, ale nie mogę już powiększyć logo".

DECO 03 posiada magiczne dotykowe kółeczko, które może służyć do przewijania, powiększania, zaznaczania warstw, zmiany wielkości pędzla lub obracania. Dzięki tym funkcjom całkowicie możemy zapomnieć o klawiaturze i myszce.

Model DECO 03 ma również tryb pracy bezprzewodowej. Z tą funkcją nie miałem żadnych problemów. Wystarczy, że wyjmiemy odbiornik z obudowy, podłączymy go do komputera, a tablet przełączymy w tryb bezprzewodowy. Nie trzeba go w żaden sposób parować czy wchodzić w bardziej zaawansowane ustawienia. Bateria wytrzymuje naprawdę długo, przez cały czas trwania testu ani razu jej nie rozładowałem . Początkowo sądziłem, że piórko, które trzeba będzie ładować, będzie uciążliwe, jednak nie wpływa to mocno negatywnie na pracę z urządzeniem.

XP-Pen DECO 03 – Pogromca Intuosa

Obecnie mam za sobą kilkaset godzin pracy z chińskim tabletem, więc mogę się wypowiedzieć i odnieść do doświadczeń z Wacomami. XP-Pen DECO 03 w niczym nie ustępuje Intuosowi 4, którego używałem wcześniej. Ba, pod kilkoma względami jest lepszy. Przyciski funkcyjne na padzie umieszczone są o wiele bardziej ergonomicznie, dobrym pomysłem było ułożone ich parami, co odpowiada najczęstszym funkcjom, które również występują w parach (np. przybliż-oddal, cofnij-do przodu, pędzel-gumka, wytnij-wklej itd.) Kiedy pracowałem na Intuosie wiele razy próbowałem korzystać z przycisków, ale ich układ sprawia, że wygodniej po prostu używać klawiatury.

Jednak to co czyni chiński produkt lepszym to przede wszystkim piórko. Skok rysika jest większy i równomierny. Pod naciskiem piórko „ugina” się miękko i równo, pozwala to lepiej kontrolować grubość linii. Jest cieńsze, prostsze i lżejsze niż to od Intuosa, przez co jest o wiele wygodniejsze, zwłaszcza przy dłuższych posiedzeniach. Może nie wygra konkursu na wyszukany design, ale nie o to tu chodzi. A przynajmniej w moim odczuciu.

Ceny tabletów graficznych

XP-Pen oferuje przyzwoite narzędzia rysunkowe za rozsądną cenę. To po prostu fakt. Możemy sobie dyskutować o zaletach i wadach produktów obu marek, ale różnice które możemy wymienić, w żaden sposób nie uzasadniają takiej przepaści cenowej.

Po wielomiesięcznym używaniu sprzętu XP-Pen naprawdę nie jestem w stanie znaleźć powodu, dla którego warto zapłacić za japoński odpowiednik 3 albo 4 razy więcej. Przez lata monopolu, japoński producent przyzwyczaił nas do takich wywindowanych cen i być może trudno teraz przyznać, że przepłacaliśmy. Wacom zdzierał ile się dało, a my płaciliśmy, bo nie było innego wyjścia. Na szczęcie teraz jest wybór.

Wacom CZY XP-Pen - co wybrać ?

Jeśli chcesz mieć Wacoma, to go kup, i nie czytaj dalej. Jeśli jednak chcesz kupić dobry sprzęt i nie wydać majątku, lub

- zamierzasz spróbować pobawić się w cyfrową sztukę i zastanawiasz się jaki tablet graficzny na początek wybrać
- masz uzdolniona dziecko i chciałbyś aby spróbowało też rysunku w komputerze, ale nie wiesz czy coś z tego wyjdzie
- masz tablet graficzny w formacie A6, ale brakuje ci przestrzeni i najprawdopodobniej też precyzji, ale większy tablet Wacoma jest za drogi
- z jakiegoś innego powodu nie chcesz tabletu Wacoma

kup XP-Pen , bo to dobry sprzęt. W kraju w którym zarobki są jakie są, nie ma sensu bulić za logo na produkcie, który w niczym właściwie nie jest lepszy od chińskiego konkurenta. Zwłaszcza, że w cenie A6 Wacoma kupimy o wiele większy XP-Pen , co będzie zdecydowanie lepsze pod kątem użytkowym, bo na większym formacie pracuje się lepiej.

Modele obu marek mają swoje wady i zalety. Jednak w mojej ocenie tablet XP-Pen wypada lepiej nie tylko pod względem stosunku jakości do ceny. Cechy kluczowe z punktu widzenia rysunku i długotrwałej pracy, również przemawiają na korzyść chińskiego producenta.

Wiadomo, że produkty oby marek mają swoich zwolenników i przeciwników, a same produkty różnią się od siebie. Jednak skala tych różnic może uzasadniać różnice cenowe rzędu 10-20% a nie 100-200%. Dlatego ja przesiadłem się na tablet chiński, a niebawem planuję zakup dwóch jeszcze modeli. Tabletem XP-Pen pracuje się trochę inaczej, ale jakościowo w żadnym razie nie ustępuje on japońskim, droższym odpowiednikom.

Podsumowanie

Ten tablet graficzny nadaje się do tworzenia różnorakich form plastycznych. Sprawdzi się zarówno w rysunku cyfrowym, tworzeniu wektorów czy retuszowaniu zdjęć. Jest to idealny wybór dla początkujących użytkowników i dobry dla tych bardziej zaawansowanych, z mniejszym budżetem . Dla początkujących osób, które nie mają zbyt wielkich wymagań co do funkcji tabletu, bardzo polecam ten, który kupiłam ja .

Jeśli chcielibyście przenieść swoje pomysły i prace w wirtualny świat i rozpocząć przygodę z grafika komputerową, zakup tabletu graficznego to pierwszy krok w tym kierunku. Proces wprowadzania papierowego szkicu do komputera za pomocą skanu to już przeszłość.Tablet graficzny służy nie tylko do rysunku czy retuszu zdjęć, możemy obsługiwać nim każdy program i używać jako myszki. Przydaje się także do podpisu cyfrowego.

Kupując tablet graficzny po raz pierwszy, nie warto inwestować tysięcy. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup tabletu dobrej jakości w przystępnej cenie który spełni wymagania początkującego entuzjasty grafiki komputerowej.Szczególnie polecam firmę XP-Pen .


แฟนคลับ [0]
Add เป็นแฟนคลับ Blog นี้

แจ้ง Blog ไม่เหมาะสม • C o m m e n t
 • 1

  1

  ตอนก่อนหน้า ตอนถัดไป

    C O M M E N T   B o X

  อยากบอกว่า :

  ลงชื่อ
  พิมพ์ตัวเลข

  My Blog
  3
  Comments
  0
  Fanclub
  0


      Blog ที่ผ่านมา


  ดู Blog ทั้งหมด


      Favorite Blog
  เก็บรายชื่อ Blog ที่เราชอบมากๆ

  ยังไม่มี Favorite Blog